Sportowa rywalizacja

W dzisiejszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, rywalizujemy z innymi. Mamy przecież konkurencję na rynku pracy, konkurencyjne firmy, a wszyscy pragniemy zwycięstwa i nagród. Co, bardziej niż rywalizacja fizyczna jest w stanie przyzwyczaić dzisiejsze dzieci do jutrzejszej rywalizacji w życiu?
Otóż sport, od samego początku opierał się na – dziś olimpijskiej – zasadzie: szybciej, wyżej, mocniej. Zarówno względem siebie, jak i rywali. Niezależnie od tego czy do pokonania jest przeciwnik czy też swój własny wynik, rozmaite konkurencje uczą konsekwencji w dążeniu do celu, poświęceń, wyrzeczeń. Uczą słuchania trenera, przestrzegania planu treningowego i diety. Ciężkie treningi wzmacniają ciało, a tryb życia uodparnia ducha. Przyzwyczaja do radzenia sobie stresem, związanym np. z zawodami. Wszelka obiektywnie mierzalna rywalizacja przyzwyczaja również do spokojnej akceptacji porażek oraz pokornej postawy zwycięzcy.
Innymi słowy, niezależnie od tego czy mówimy o bieganiu, podnoszeniu ciężarów czy pływaniu – rywalizacja ruchowa i związane z nią przeżycia wewnętrzne mogą być wspaniałym przygotowaniem młodzieży do dorosłości.

about author

admin

related articles

1 Comment

  • admin

    4 sierpnia 2016 at 22:52

    Siłownie zewnętrzne i Ćwiczenia fizyczne

Popularne teksty: