Mistrzostwa Europy. Jak to się wszystko zaczęło?

Mistrzostwa Europy. Jak to się wszystko zaczęło?

Obiecaliśmy, więc dotrzymujemy słowa. Zapraszamy na drugą część historii Mistrzostw Europy. Ostatnio zatrzymaliśmy się na 1976 roku, kiedy to uznano, że czas skończyć z czterodrużynowym turniejem i we Włoszech rywalizowało ze sobą 8 drużyn. Była to rewolucja, ale patrząc na nową formułę (24 zespoły), która ma wejść w przyszłym roku we Francji, można uznać tamtą za jakieś niepoważne zawody dla juniorów, a to przecież były mistrzostwa, które miały wyłonić najlepszą drużynę na Starym Kontynencie.

W 1980 zwyciężyły Niemcy, pokonując w finale Belgię, a wielu kibiców z tamtych Mistrzostw zapamięta bramkę znanego do dzisiaj Antonina Panenkę, która była najszybciej strzeloną do tej pory, a padła w 6 minucie. Wtedy był to nie lada wyczyn.

Jeśli chodzi o kwestie polityczne, to najbardziej w pamięci mogły utkwić Mistrzostwa, które miały miejsce w 1992 roku w Szwecji. Pierwsze po przemianach politycznych z 1992 roku. Przyniosły one występ reprezentacji zjednoczonych Niemiec (wcześniej NRD i RFN), a także starania Związku Radzieckiego, aby awansować do turnieju głównego. Ciekawa sytuacja stała się udziałem Jugosławii, która co prawda uzyskała awans do turnieju, ale została z niego wyrzucona ze względu na polityczne zawiłości na wniosek Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chodziło o działania wojenne w Bośni. W efekcie los na loterii wygrała Dania, zaproszona na Mistrzostwa prosto z wakacji i sensacyjnie… wygrała turniej!

7536876596_e4efcfc7df_oKolejną rewolucję mieliśmy już cztery lata później, kiedy turniej zadebiutował w firmie 16-drużynowej. Były to jednocześnie jubileuszowe, dziesiąte, Mistrzostwa Europy. To pewnie również miało znaczenie przy wyborze gospodarza, którym została Anglia, kraj, w którym piłka nożna oficjalnie się rodziła. Kolebka futbolu. Zwycięzcą ponownie okazały się Niemcy, a Anglicy w nagrodę pocieszenia otrzymali statuetkę króla strzelców imprezy, którą zdobył Alan Shearer.

Do tej pory turnieje rozgrywane były tylko w jednym państwie. Ta tradycja została zaburzona w 2000 roku, kiedy organizatorami zostały Belgia i Holandia.

Jeżeli bierzemy pod uwagę tylko aspekt piłkarski, to sensacja stała się faktem również w 2004 roku, kiedy to czarnym koniem rozgrywek okazała się bagatelizowana przez wszystkim Grecja. Natomiast dla Polski przełomowym turniejem były Mistrzostwa Europy w 2008 roku (w Austrii i Szwajcarii), ponieważ wtedy był to nasz historyczny pierwszy awans, który udało się zdobyć pod wodzą holenderskiego selekcjonera, Leo Beenhakkera. Niestety turniej kończyliśmy z dorobkiem zaledwie 1 punktu, który zdobyliśmy w pamiętnym meczu z Austrią. Straciliśmy bramkę w ostatnich sekundach meczu po wątpliwym rzucie karnym. Sędzia Howard Webb stał się wtedy pierwszym wrogiem naszego kraju.

Kolejne Mistrzostwa Europy były wyjątkowe z dwóch powodów. Były rozgrywane na naszym terenie, a także był to ostatni turniej, w którym brało udział 16 drużyn.

about author

admin

related articles

Popularne teksty: