Maraton Warszawski 30 lat wielkiego biegu – recenzja

Maraton Warszawski 30 lat wielkiego biegu – recenzja

W moje ręce trafiła książka z 2008 roku. Okazją do jej publikacji był jubileuszowy 30 Maraton Warszawski. Jest to zbiór wywiadów z uczestnikami 29 minionych edycji biegu. Są wśród nich osoby bardzo znane takie jak znany biegacz i trener Jerzy Skarżyński, dziennikarz Tomasz Sianecki, zmarły w 2009r. zastępca prezydenta miasta Poznania Maciej Frankiewicz, generał Roman Polko. Na koniec wywiadu udziela z dyrektor biegu Marek Tronina.

maraton-warszawski-30-lat-wielkiego-biegu

Wywiady zostały uszeregowane historycznie począwszy od roku 1979 kiedy maraton okazał się zbyt krótki! Każdy kolejny wywiad maluje nieprawdopodobne przygody związane z okresem PRLu. Brak punktów odżywiania, bidony wykonywane z butelek po szamponie czy wreszcie powrót wygranym maluchem bez kartek na benzynę. Im bliżej obecnych czasów tym opowieści mniej zaskakują, ale nie stają się przez to mniej ciekawe. Wywiady były przeprowadzane nie jedynie z osobami zajmującymi czołowe miejsca, ale również ze zwykłymi biegaczami. Przeprowadzający wywiad dziennikarze co najmniej raz ukończyli Maraton Warszawski – mamy więc do czynienia z rozmowami biegaczy z biegaczami.

Ja książkę przeczytałem bardzo szybko. Lektura była naprawdę ciekawa i wciągająca. Szczególnie podobały mi następujące wywiady:

z Dariuszem Kaczmarskim gdzie zdradza przepis jak zajechać Kenijczyka
z Jerzym Skarżyńskim o zwycięskim biegu w Warszawie i powrocie zwycięskim maluchem
z Kazimierzem Musiałowskim – marynarzu maratończyku, który trenował i startował w biegach podczas rejsu (!)
z Janem Niedźwieckim – jednym z najstarszych aktywnych biegaczy (kojarzę go z ubiegłorocznego Biegu Niepodległości)
z Grzegorzem Gajdusem – rekordzistą Polski w maratonie o kulisach treningów z Kenijczykami

Książka jest jeszcze do kupienia w empik.com za 38,99 zł.

about author

admin

related articles

Popularne teksty: