Buty Asics GT-2170 test

Buty Asics GT-2170 test

Dzięki sklepowi biegowemu HrMax.pl otrzymałem do testów but marki Asics. Jest to marka bardzo uznana w świecie biegowym, ale do tej pory w niej nie biegałem. Z tym większą przyjemnością chciałbym Was zaprosić na test modelu GT-2170 przeznaczonego dla nadpronatorów.

asics_gt-2170_00

Jeśli nie chcesz czytać specyfikacji przejdź do właściwego testu lub podsumowania.
Specyfikacja

asics_gt-2170_20

Rodzaj buta

Asics GT-2170 to but treningowy przeznaczony dla lekkich oraz umiarkowanych nadpronatorów.
Amortyzacja

Podeszwa wykonana jest z kilku rodzajów pianki Solyte. Wg deklaracji producenta jest ona lżejszą, bardziej amortyzującą wersją pianki Eva oraz spEva.

asics_gt-2170_17

Pianka o nieco większej twardości Solyte 55 została umieszczona z tyłu buta mając zapewnić większą sztywność oraz stabilność. Bardziej miękka pianka Solyte 45 została umieszczona w przodostopiu i ma wpłynąć na wysoką amortyzację, elastyczność i większą wygodę buta.

asics_gt-2170_07

Jak przystało na but ze stajni Asics nie mogło w nim zabraknąć flagowego systemu amortyzacji żelowej (Gel).

Został on opracowany jeszcze w latach 80 dwudziestego wieku i nadal jest stosowany w obuwiu Asics. Jego umiejscowienie na podeszwie, kształt oraz grubość wynika z oczekiwanej charakterystyki buta

Zbudowany jest z otoczki poliuretanowej oraz zamkniętego w niej silikonu. Efektywność tej amortyzacji jest imponująca a poniższy film reklamowy jest bardzo sugestywny.

Asics wyróżnia w tym bucie dwa systemy amortyzacji ze względu na ich odmienne funkcje i rozmieszczenie.

Rearfoot GEL Cushioning System jak sama nazwa wskazuje jest umieszczony z tyłu stopy a jego zadaniem jest absorbcja energii powstałej podczas uderzenia piętą o podłoże. Z pomiarów dokonanych przez firmę wynika, że siły działające na piętę są od 3 do 5 razy większe od masy biegacza. Dodatkową funkcją spełnianą przez ten system jest absorbcja drgań a tym samym stabilizacja stopy.

asics_gt-2170_15

Forefoot GEL Cushioning System umieszczony w przedniej części buta wpływa na redukcję sił działających na stopę w momencie jej przetaczania aż do odbicia z palców.

Spadek pięta śródstopie z pomiarów testowanego modelu wynosi 26mm pod palcami i 37mm pod piętą. Daje to spadek pięta palce na poziomie 11mm. Jest to podobno o 1mm mniej niż w modelu GT-2160.
Podeszwa

Podeszwa w obrębie palców jest ponacinana wszerz trzema rowkami z czego dwa z nich biegną przez całą szerokość buta. Dodatkowo wzdłuż buta aż do śródstopia biegnie rowek Guidance Line mający pomóc w naturalnym przetaczaniu stopy.

asics_gt-2170_03

Podeszwę można ugiąć wszerz w obrębie dwóch nacięć na śródstopiu oraz wzdłuż systemu Guidance Line.

W śródstopiu znajduje się stabilizator – SpaceTrusstic.

asics_gt-2170_04

Jego zadaniem jest stabilzacja stopy podczas jej ruchów skrętnych oraz stabilizację stopy. Nie jest on jednak przytwierdzony wprost do pianki podeszwy. Dzięki temu, że jest on podwieszony umożliwia ugięcie się podeszwy oraz pracę rozcięgna podeszwowego.

Pięta jest sztywna, zbudowana z dwóch warstw sklejonej ze sobą pianki.

asics_gt-2170_05

Na poziomie śródstopia po wewnętrznej stronie wstawiono usztywnienie z pianki o większej gęstości nazywane przez Asics systemem DuoMax. Ma ono przeciwdziałać nadmiernemu uginaniu się stopy do wewnątrz.

asics_gt-2170_09

Podeszwa wykończona jest dwoma rodzajami gumy DuraSponge i AHAR+

asics_gt-2170_01

DuraSponge jest rodzajem gumy AHAR(ASICS High Abrasion Resistance Rubber) domieszkowywanym pęcherzykami powietrza. Takie wstrzykiwanie powietrza ma zapewnić większą amortyzację gumy w rejonie śródstopia.

AHAR+ to cieńsza i lżejsza wersja AHAR (ASICS High Abrasion Resistance Rubber) umieszczona jest ona w tylnej części buta i charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie.

Podeszwa jest ukształtowana w formie lekkiej kołyski mającej za zadanie ułatwienie przetaczania.

asics_gt-2170_16

Cholewka

Wykonana jest z siateczki SANDWICH Mesh wzmocnionej przez syntetyczne wstawki. W obrębie śródstopia wykonana jest z dwóch warstw jednej bardzo przewiewnej, o dużych oczkach, drugiej gęstszej wyścielającej but od wewnątrz.

asics_gt-2170_10

Od śródstopia do pięty zamontowano dodatkowe, miękkie wypełnienie nazywane systemem P.H.F. (Personal Heel Feet). Wykonane jest ono z dwóch warstw pianki termoformowalnej i ma za zadanie zwiększyć dopasowanie buta do stopy oraz uczynić but bardziej komfortowym.

asics_gt-2170_11

Pianka według deklaracji producenta wraca do swojego pierwotnego kształtu po każdym użyciu i ma gwarantować uczucie „nowego buta” po każdym założeniu.

Zapiętek jest bardzo twardy – usztywniony od wewnątrz i poprowadzony dość wysoko.

asics_gt-2170_25

Język jest miękki dość gruby i daleko zachodzący na stopę.

Nowością w tej serii są asymetrycznie umieszczone dziurki sznurówek.

asics_gt-2170_24

Według deklaracji producenta ma to wyrównać nacisk sznurówek na stopę i przyczynić się do lepszego dopasowania buta oraz większego komfortu.

W bucie zastosowano trójwarstwową wkładkę ComfortDry o właściwościach antybakteryjnych.

asics_gt-2170_13

Ma ona zapewnić lepsze dopasowanie do stopy oraz optymalną cyrkulację powietrza.

Cholewka posiada elementy odblaskowe 3M Scotchlite zamocowane z przodu i z tyłu buta zwiększające widoczność biegacza.
Wygląd

Testowany but ma białą cholewkę z niebieskimi elementami. Całość dopełniają agresywne, pomarańczowe akcenty: sznurówki oraz fragmenty podeszwy.
Waga

Według producenta but w rozmiarze 9 US waży 325g. Jest to waga porównywalna z obuwiem innych producentów
Cena

Cena nominalna tego buta to 499zł, choć w wyprzedaży Hrmax.pl można mieć je za 419zł. Niecałe 500zł to średnia półka cenowa aktualnych modelu butów.
Test

ekiden_2012_blogacze_009

Zdjęcia z testu są autorstwa Wojtka Siwonia z HrMax.pl oraz ekipy fotomaraton.pl i zostały wykonane podczas sztafety Ekiden.
Dystans

Buty testowałem na dystansie 115km pokonywane wiosną od 16 kwietnia do 15 lipca 2012r. W tym czasie startowałem w zawodach – biegłem na dystansie 7,195km w trakcie sztafety Ekiden. Zakres temperatur od 10 do +28 stopni Celsjusza.
Nawierzchnia

90% nawierzchnia utwardzona (asfalt, kostka brukowa), 10% miękka (alejki parkowe, ścieżki leśne)
Badacz

Jestem biegaczem o umiarkowanym stażu biegowym. Trenuję w regularnie od ponad 3 lat. W badaniach biomechaniki wykazuję lekką nadpronację. Staram się pracować nad techniką biegu – mocniej odbijać się z nogi zakrocznej. Ląduję na pięcie.

Moja waga w zależności od intensywności treningów waha się w przedziale 82-85kg.
Doświadczenie

Wcześniej biegałem w butach takich jak: Nike Zoom Vomero 3+, Nike Pegasus 26+ Trail WR, Brooks Glycerin 8, Nike Zoom Structure Triax 13+, adidas Superova Glide 4M, Columbia Ravenous Trail Omni-Techadidas Supernova Sequence 4M, adidas Adizero Tempo 4, Reebok ZigNano Fly 2.
Przeznaczenie

Buty testowałem jako przeznaczone do treningów i startów w zawodach.
Badanie na bieżni mechanicznej

Dzięki Centrum Biegowemu Ergo miałem możliwość wykonania testu na bieżni mechanicznej. But poprawnie korygował nadpronację. Na nagraniu brak jest charakterystycznego uginania się stopy do wewnątrz.
Wrażenia z testu

ekiden_2012_blogacze_012

Pierwsze odczucia

But po pierwszym założeniu sprawiał wrażenie nieco ciasnego. Pierwsze bieganie w nich to zaskakująca miękkość połączona z lekkim pływaniem pięty na poduszce żelowej.
Cholewka

Cholewka dość mocno i dokładnie opina stopę. Począwszy od wysoko poprowadzonego zapiętka skończywszy na przylegającym wiązaniu i dość wąskiej przedniej części buta. Mimo swojego dopasowania but pozostaje wygodny.

Pianka termoformowalna umieszczona z tyłu buta poprawia jego komfort jednak ciężko było mi stwierdzić czy w trakcie użytkowania dopasowuje się do kształtu stopy.

Mimo dość miękkiego i bezszwowego wykończenia wnętrza nie zalecałbym biegania w nich bez skarpetek lub w tzw stopkach. Wysoki zapiętek w trakcie jednego z długich wybiegań przyprawił mnie o dość bolesne obtarcie.

Mimo średniej szerokości stopy wg FootID (kopyto C i D) buty na wysokości śródstopia i palców są w moim odczuciu dość wąskie.

Wentylacja w przedniej części jest dobra. Nie czułem przegrzania przy temperaturach rzędu 25 stopni Celsjusza. Tylna, bardziej zabudowana częśc buta jest mało przewiewna i przy takich temperaturach nasiąka potem.
Amortyzacja

ekiden_2012_blogacze_024
.

But jest dość miękki i bardzo dobrze amortyzuje uderzenia zarówno z pięty jak i śródstopia. Na początku amortyzacja żelowa dawała uczucie pływania buta na boki jednak po kilku treningach przestało być to zauważalne. Żeby sprawdzić czy to nie stopa przyzwyczaiła się do tej niestabilności użyłem ich po prawie miesięcznej przerwie. Tym razem but był nadal miękki, ale dość stabilny. Sugeruje to, że ta kombinacja systemów potrzebuje kilku kilometrów do uzyskania optymalnych właściwości.

Skoro mowa o zastosowanych piankach to nie czuć zauważalnej różnicy w amortyzacji z przodu buta (gdzie zastosowano cieńszą i bardziej miękką piankę) w porównaniu z tyłem buta (z twardszą pianką). Być może jest to zasługa większej ilości żelu zastosowanej z tyłu. Sumarycznie kombinacja pianki oraz żelu daje porównywalne odczucia jeśli chodzi o amortyzację.

But jest dość elastyczny w obrębie przodostopia, co wpisuje się nieco w tendencję odchudzania i unaturalniania obuwia biegowego. Nie spowodowało to jednak, żadnych dodatkowych dolegliwości u mnie – osoby przyzwyczajonej do tradycyjnych butów biegowych. Dzięki tej elastyczności lepiej czułem moment odbicia z palców.

But pochłania dość dobrze uderzenia co przekłada się na jego mniejszy dynamizm. Ta właściwość jest odczuwalna szczególnie mocno podczas krótkich, dynamicznych przebieżek. Na nieco dłuższych odcinkach bieganych szybciej, w tym starcie w zawodach na 7,195km amortyzacja była po prostu miękka. Nie czułem, żeby bardzo mocno wpływała na osiągane tempa.

W terenie but jest jeszcze bardziej komfortowy wręcz zbyt miękki. Wykazuje niestabilność przy szybkich skrętach.
Wsparcie przetaczania

ekiden_2012_blogacze_015

Wsparcie w tym bucie jest dość znaczne. To chyba jeden z pierwszych butów w mojej stajni, w którym podczas biegu czuć wyraźne prowadzenie stopy. Obuwie wręcz prostuje przetaczającą się stopę.

Gęstsza pianka po wewnętrznej stronie śródstopia została podobno nieco nabudowana bardziej miękką pianką w celu poprawy komfortu użytkowania. I ten komfort jest odczuwalny. W trakcie mojego biegania tylko raz poczułem obicie fragmentu pięty po mocnym treningu interwałowym. W pozostałych treningach, ani w starcie w zawodach nie czułem dolegliwości z tym związanych.

Mimo początkowego odczucia pływania stopy i dość dużej amortyzacji buty poprawnie korygowały moją nadpronację.
Bieżnik

Kombinacja różnych głębokości bieżnika daje naprawdę dobre rezultaty. Buty trzymają się pewnie na asfalcie zarówno suchym jak i mokrym oraz na suchych nieutwardzonych alejkach. Uważam, że Asics bardzo dobrze znalazł kompromis pomiędzy płaskim szosowym bieżnikiem a butem nieco bardziej przyczepnym.

Obuwie nie nanosi dużej ilości ziemi, kamieni – jest łatwe w czyszczeniu.
Trwałość

But po przebiegnięciu 115km nie wykazuje praktycznie żadnych oznak zużycia. Największą z nich jest ogromne zabrudzenie cholewki. Chropowata struktura przyciąga brud jak magnes w rezultacie poszarzały dużo bardziej niż buty innych firm.
Podsumowanie

ekiden_2012_blogacze_025

Asics GT 2170 to kontynuacja bardzo uznanej serii obuwia treningowego dla nadpronatorów. Mimo wielu – dla niektórych rewolucyjnych zmian w porównaniu z poprzednim modelem GT2160 pozostaje bardzo dobrym butem do biegania dużych dystansów.

Atutem obuwia Asicsa jest bardzo dobra, miękka amortyzacja zarówno na pięcie jak i na śródstopiu. But z powodzeniem może być stosowany przez ciężkich biegaczy.

Kolejnym jest bardzo dobre podparcie dla nadpronatorów. Efektywne i odczuwalne w działaniu przy tym dość wygodne.

Gdyby poszukać wad to wymieniłbym bardzo wysoko poprowadzony zapiętek mogący powodować obtarcia ścięgna Achillesa oraz szczelne opinanie stopy, które nie każdemu może odpowiadać. Podobnie kontrowersje może budzić jego duża elastyczność na wysokości palców – mi jednak ta cecha nie przeszkadzała..
Zalety:

miękka amortyzacja na wysokości pięty i śródstopia
mocne, dość wygodne podparcie buta

Wady:

wysoki zapiętek mogący powodować obtarcia
bardzo ciasne dopasowanie stopy

Ocena:

5-/5

about author

admin

related articles

Popularne teksty: