Adidas Supernova Glide 4M (V23320) test

adidas Supernova Glide 4M (V23320) test

Na pokaz przedpremierowy zwykle zaprasza się wyjątkowe osoby w ekskluzywnych okolicznościach. Miło mi, że dzięki producentowi miałem okazję znaleźć się w tym wąskim gronie szczęśliwców. W moje ręce trafiły buty adidas Supernova Glide 4M, które w sprzedaży pojawią się dopiero na wiosnę roku 2012. Ja wiem co czeka Was w przyszłości i podzielę się moimi wrażeniami z biegania w tych butach.

adidas_snova_glide_4m-23

Już same metki przyczepione do butów sugerowały, że mam do czynienia z serią przedprodukcyjną. Brak jakiejkolwiek informacji w Internecie potwierdzał, że mam w rękach obuwie z niedalekiej przyszłości.

adidas_snova_glide_4m-1

Jeśli nie chcesz czytać specyfikacji przejdź do właściwego testu.
Specyfikacja

W tym teście mam większe wyzwanie – na razie producent nie opublikował oficjalnych informacji. Spróbuję jednak rozszyfrować co jest w środku. Ułatwiają to liczne opisy zastosowanych systemów znajdujące się na samym bucie.
Rodzaj buta

But należy do serii Supernova i jest przeznaczony dla szerokiej grupy biegaczy: głównie dla biegaczy neutralnych, supinujących jak wg niektórych sklepów lekkich nadpronatorów.
Amortyzacja

Za amotyzację odpowiada para systemów Adiprene oraz Adiprene+. Są to dwa rodzaje pianki EVA o odmiennych właściwościach.
System Adiprene jest umieszczony z tyłu buta i odpowiada za amortyzację uderzeń pięty.

adidas_snova_glide_4m-17

System Adiprene+ ma odmienne właściwości. Ma on domieszkę gumy i jest bardzo elastyczny, oddaje włożoną energię. Producent umieścił go w środkowej i przedniej części buta.

adidas_snova_glide_4m-9

Poniżej zamieszczam film pokazujący różnice pomiędzy nimi.

W teorii mamy do czynienia z butem spełniającym potrzeby słabszych technicznie biegaczy (lądującym na pięcie) oraz lepszych (biegających ze śródstopia).
Podeszwa

Jak przystało na but typowo szosowy podeszwa ponacinana jest bardzo gęsto w płytkie rowki. Są one ułożone w różnych płaszczyznach co powinno skutkować dobrą przyczepnością. Zastosowana mieszanka gumy AdiWear ma gwarantować dużą odporność na ścieranie.

adidas_snova_glide_4m-25

Na pięcie zamontowano system Formotion.

adidas_snova_glide_4m-12

Naprawdę ciężko było znaleźć precyzyjne informacje w jaki sposób ten system działa. Zbudowany jest on z dwóch wypolerowanych płytek termoplastiku ślizgających się po sobie. Cała konstrukcja osłonięta jest plastikowym kołnierzem aby uniemożliwić dostawanie się zanieczyszczeń. Sam system ma cztery odmiany.

W zastosowanym w tym bucie wariancie Formotion Supernova system jest lekko „trójwymiarowy” i posiada jeden ogranicznik przesuwu. Płytka odchyla się do tyłu i jest ograniczona przez gumę połączoną z podeszwą.

Zastosowanie systemu ma wpłynąć na:

Redukcję prędkości kątowej podeszwy podczas lądowania
Adaptację do indywidualnego stylu biegacza (np. inaczej działa podczas lądowania na pięcie a inaczej przy lądowaniu na śródstopiu)
Zmniejszenie pronacji stopy
Pozwala na dobrą adaptację do podłoża (1)

W środkowej części podeszwy zamontowano sztywny plastikowy element zwany Torsion System.

adidas_snova_glide_4m-19

Ma on za zadanie stabilizację i wsparcie śródstopia podczas ruchów skrętnych podeszwy. Właśnie adidas był prekursorem tego rozwiązania występującego obecnie w większości butów biegowych. (2)

Sama podeszwa jest bardzo sztywna i bardzo trudno ją zgiąć. Ma kształt kołyski w celu ułatwienia przetaczania z pięty na palce.
Cholewka

But jest zbudowany z cienkiej siateczki o dużych oczkach mających zapewnić dobrą wentylację. Czubek buta zabudowany jest elementem plastikowym.

adidas_snova_glide_4m-4

Dodatkowo od góry na wysokości palucha znajduje się gumowa naklejka mająca za zadanie wzmocnić przed przetarciem niewralgiczny punkt .

Zapiętek jest bardzo sztywny, dość szeroki, wyściełany od środka miękkim wypełnieniem. adidas nazywa to technologią Geofit pozwalającą na lepsze dopasowanie buta do stopy.

adidas_snova_glide_4m-13

Język jest dość gruby, miękki ze szlufką przez którą przewleczone są sznurówki.

Wbrew pierwszemu wrażeniu charakterystyczne dla tego modelu srebrne trzy paski adidasa nie stanowią jedynego elementu odblaskowego. Po uważniejszym przyjrzeniu znalazłem je na nosku buta, języku oraz na pięcie buta (ukryte w zagłębieniach czarnego elementu wykańczającego piętę.

adidas_snova_glide_4m-6

W obuwiu zastosowano wkładkę Ortholite.

adidas_snova_glide_4m-21

Wg deklaracji jej producenta charakteryzuje się 4 cechami:

odprowadza pot na zewnątrz
zapewnia długotrwałą amortyzację,
umożliwia cyrkulację powietrza w celu chłodzenia stopy
ogranicza powstawanie

Pod wkładką lewego buta znajduje się miejsce na czujnik systemu MiCoach.

adidas_snova_glide_4m-14

Wygląd

Kolorystyka buta biało-pomarańczowo-czarna ze srebrnymi elementami logo wyróżnia się na tle innych modeli butów biegowych. Osobiście nie przykładam bardzo dużej wagi do spójności kolorystycznej mojego stroju biegowego, ale model w stonowanych kolorach z delikatnymi akcentami pomarańczy przypadł mi do gustu.
Waga

Jeden but w rozmiarze 45 i 1/3 waży około 340g co plasuje go w środku stawki butów treningowych.
Cena

Cena detaliczna tego modelu nie jest obecnie znana, ale wzorem poprzednika powinien kosztować około 449zł.
Test
Dystans

Buty testowałem na dystansie 115km pokonywane późną jesienią od 17 października do 13 listopada. W tym czasie startowałem dwa razy w zawodach na dystansie 10km. Zakres temperatur od -3 do +12 stopni Celsjusza.
Nawierzchnia

95% nawierzchnia utwardzona (asfalt, kostka brukowa), 5% miękka (alejki parkowe, ścieżki leśne)

Badacz

Jestem biegaczem o umiarkowanym stażu biegowym. Trenuję w regularnie od ponad 3 lat. W badaniach biomechaniki wykazuję lekką nadpronację. Staram się pracować nad techniką i biegać ze śródstopia, choć przy dłuższych/bardziej intensywnych odcinkach wracają stare nawyki i ląduje na pięcie.

Moja waga w zależności od intensywności treningów waha się w przedziale 82-85kg.
Doświadczenie

Wcześniej biegałem w butach takich jak: Nike Zoom Vomero 3+, Nike Pegasus 26+ Trial WR, Brooks Glycerin 8, Nike Zoom Structure Triax 13+
Przeznaczenie

Buty testowałem jako uniwersalne: przeznaczone do treningów jak i startów w zawodach na twardych nawierzchniach.

Badanie na bieżni mechanicznej

Dzięki Centrum Biegowemu Ergo miałem możliwość wykonania testu na bieżni mechanicznej. Wideoanaliza wykazała lekką nadpronację – szczególnie w prawej nodze. Moja wada nie została więc skorygowana przez buty, ale jest ona dopuszczalnie mała.
Wrażenia z testu

Rozgrzewka

Amortyzacja

Jako, że but przeznaczony jest głównie na nawierzchnię asfaltową najważniejszą sprawą jest właściwa amortyzacja uderzeń. Zastosowanie połączenia dwóch rodzajów systemów AdiPrene oraz AdiPrene+ jest wyczuwalne. Podeszwa środkowa jest sprężysta, średnio amortyzująca. Część tylna buta (pianka Adiwear oraz system Formotion) przy bieganiu z pięty sprawia wrażenie bardzo miękkiej.Te dwie cechy spowodowały, że moja stopa szukała bardziej komfortowego ustawienia. Na początku biegałem z pięty. Sprzyjała również temu wysoka tylna część buta. Przestawienie się na prawidłowe bieganie wymagało większej niż zwykle uwagi i pogodzenia się z nieco twardszą amortyzacją.

Dla biegacza ważącego 85kg tłumienie uderzeń ze śródstopia było dobre, ale nie komfortowe. Miałem wrażenie, że biegam w butach twardszych niż zwykłe obuwie treningowe. W trakcie biegów ciągłych oraz dwóch startów w biegach na 10km buty potwierdziły swoją swoją sprężystość. Nie czułem zbyt dużego tłumienia energii a uzyskane wyniki były satysfakcjonujące.

Spodziewam się, że dla części osób (oczekujących od butów treningowych przede wszystkim dużego komfortu) amortyzacja śródstopia może być niezadowalająca.
Przetaczanie

Bardzo miłym zaskoczeniem była płynność przetaczania. Mimo twardej konstrukcji podeszwy stopa przetacza się bardzo płynnie. Kołyska jest wyprofilowana na tyle dobrze by wspierać ruch z pięty na palce jednocześnie nie powodując uczucia uciekania stopy do przodu (obecnego w Brooks Glycerin 8). Nawet przy lądowaniu na śródstopiu ukształtowanie podeszwy wspiera przetaczanie.

Buty dobrze izolują od drobnych nierówności podłoża. Moim zdaniem to zasługa przede wszystkim elastycznej gumy bieżnika, choć pewnie duża sztywność podeszwy również ma wpływ na te odczucie.
Cholewka

But mimo twardej konstrukcji zapiętka w środku jest bardzo miękki i komfortowy. Obecność systemu Geofit nie pomogła w dopasowaniu zapiętka do stóp. Mimo średniej szerokości stopy (wg Foot ID tzw. „kopyto” C i D) miałem z tyłu sporo miejsca. W trakcie pierwszych biegów miałem uczucie delikatnego pływania stopy w bucie. Łatwo jednak skorygować tą właściwość poprzez mocniejsze wiązanie butów.

Adidas ma na tyle miękki język, że po raz pierwszy odkąd biegam nie obawiałem się ich wiązać równie mocno jak butów do chodzenia. Nie czułem zbyt dużego nacisku na stopy lub dyskomfortu z tego powodu.

Wentylacja w przedniej części jest bardzo dobra. Niestety panujące w tym okresie temperatury nie pozwalają na jej weryfikację w upale. Objawem jej działania był chłód w palce stopy od około 4 stopni Celsjusza. Miękkie wykończenie tyłu butów nie dostarczało podobnych wrażeń może stanowić pewną barierę dla dobrego chłodzenia stopy.

Sznurówki, wbrew powszechnym narzekaniom na ich jakość w butach adidasa, nie dostarczyły do powodów do przerw w biegu. Być może nowa seria butów została poprawiona pod tym względem?
Nadpronatorzy

Jeśli należycie do grupy nawet lekkich nadpronatorów to zalecam ostrożność w stosunku do tego ten konkretnego modelu. Wybrałbym buty z kategorii Stability. Wszystko przez nietypowe dolegliwości jakie towarzyszyły mi od czasu rozpoczęcia treningu w nowych butach. Równocześnie zwiększałem ich intensywność przygotowując się do biegów na 10km. Nie jestem pewny która z dwóch przyczyn była kluczowa.

Symetrycznie na obu nogach u dołu mięśnia płaszczkowatego mam bardzo bolące punktowo miejsca. Dolegliwości pojawiały się po około 4km biegu i to częściej podczas wolniejszych biegów niż podczas szybszych. W Ortoreh wspominali, że spotykają się z taką dolegliwością u biegaczy podczas wymiany obuwia na model innej firmy wymuszający odmienną pracę stóp. Drugim powodem może być niewystarczające wsparcie u nadpronatorów.

Na wiosnę dam adidasom jeszcze jedną szansę i spróbuję lepiej zdiagnozować przyczynę. Oczywiście pokuszę się o aktualizację testu.
Bieganie w terenie

Z ciekawości zabrałem adidasy na bieganie po bardziej miękkim terenie (wydeptane alejki leśne i parkowe). Odczucia – szczególnie jeśli chodzi o amortyzacje były bardziej komfortowe a asfaltowy bieżnik był wystarczający.
Trwałość

Po przebiegnięciu niewielkiego dystansu 115km nie widać po butach żadnych śladów zużycia z wyjątkiem utraty przez siateczkę śnieżnobiałego koloru.

Podsumowanie

Adidas stworzył but uniwersalny but treningowy mający pogodzić potrzeby wolniejszych biegaczy oczekujących dobrej amortyzacji i biegających z pięty oraz szybszych biegających ze śródstopia. Hybrydę uważam za udaną. Amortyzacja w moim wypadku (85kg praca nad techniką biegania ze śródstopia) była adekwatna. Osoby o nieco wyższej wadze biegające z pięty powinny być również zadowolne.

But bardzo dobrze spisuje się zarówno w wolnych wybieganiach jak i biegach ciągłych. Podczas najszybszych treningów interwałowych spisuje się poprawnie. W osiągnięciu pełni prędkości nie pomaga jego waga oraz dość mocno zabudowana cholewka.

W mojej karierze biegowej nie spotkałem buta o tak płynnym przetaczaniu. Testowany model jest dla mnie wzorem jeśli chodzi o ten element.

Na uwagę zasługuję również bardzo wygodna cholewka. Już po pierwszym założeniu miałem wrażenie, że gościły już na moich stopach podczas wielu treningów.

Mimo rekomendacji ze strony niektórych sklepów butów z linii Supernova dla lekkich nadpronatorów oraz niezłego wyniku wideoanalizy nie poleciłbym buta takim osobom ze względu na dolegliwości jakie mnie spotkały.

Zalety

Bardzo płynne przetaczanie buta
Komfortowa cholewka
Dobra wentylacja śródstopia
Ciekawa „hybrydowa” konstrukcja systemów amortyzujących

Wady

nieodpowiednie nawet dla lekkich nadpronatorów
u osób oczekujących dużego komfortu może pojawić się odczucie niewystarczającej amortyzacji w śródstopiu

about author

admin

related articles

Popularne teksty: